Opublikowany przez: Kasia P. 2018-09-01 18:56:58
Autor zdjęcia/źródło: ciąża, ojciec, mama @ Designed by Rawpixel.com
Spotkałaś na swej drodze „te kobiety”, które z całych sił zagrzewają do porodu naturalnego? Można czuć się przy nich nieswojo, zwłaszcza gdy położenie miednicowe dziecka nie wróży naturalnego porodu. Nie będę czarować, że chcieć to móc, ponieważ większość porodów z położeniem miednicowym po prostu dla dobra mamy i dziecka kończy się cesarskim cięciem. Pamiętaj, że poród za pomocą cesarskiego cięcia też jest ok i nie zadręczaj się, że mogłaś coś zrobić lepiej, by dziecko się dobrze ułożyło. Ułożenie pośladkowe po prostu się zdarza, a pierwsze czego uczy macierzyństwo to większa pewność siebie i wiara w swoje siły i matczyną intuicję. Jesteś ok mamą, a wątpliwości odłóż na bok dla tych, co uwielbiają wtykać nos i dawać złote rady.
Dlaczego warto w takim przypadku zgodzić się na cesarskie cięcie? Poród pośladkowy jest trudniejszy. Po prostu pośladki dziecka mogą niedostatecznie rozewrzeć kanał rodny. Główka, która jest większa, będzie zatem miała potem problemy, by przez kanał móc się przecisnąć. Lekarz może zalecić cesarskie cięcie z następujących powodów:
Domowe sposoby na określenie położenia dziecka są banalnie proste, ale oczywiście kontrola lekarska jest najważniejsza. Niemniej możesz zwracać uwagę na dwie rzeczy:
Gdzie dziecko kopie? Czy po żebrach, czy raczej po bokach i dole brzucha. Te drugie kopniaki sygnalizują położenie miednicowe.
Gdzie partner słyszy bicie serduszka dziecka? W położeniu miednicowym Twój partner będzie słyszał serce dziecka w miejscu powyżej pępka, a nie poniżej pępka jak położeniu główkowym.
Położenie miednicowe - rodzaje
Położenie podłużne miednicowe (pośladkowe) – dziecko ma pozycje pionową, ale z głową na górze, bliżej wyjścia są pośladki. Takie położenie dotyczy ok. 3% dzieci. Wyróżnia się jego następujące rodzaje:
Położenie miednicowe zupełne – kiedy dziecko ma nogi zgięte we wszystkich stawach, a częściami przodującymi są pośladki i stópki
Położenie miednicowe niezupełne pośladkowe – kiedy nóżki są wyprostowane w kolanach i skierowane ku górze, a stópki znajdują się obok twarzy, częścią przodującą są pośladki
Położenie stópkowe zupełne: kiedy dziecko ma obie nóżki nad szyjką macicy, częścią przodującą są dwie stópki
Położenie stópkowe niezupełne – kiedy jedna nóżka dziecka jest zgięta w kolanie, druga natomiast wchodzi do kanału rodnego, częścią przodującą jest jedna stópka
Położenie kolankowe zupełne i niezupełne (analogicznie jak w przypadku położeń stópkowych).
Zajęcia z jogi i jej rożne pozycje nie tylko działają na mamę odprężająco, lecz także to odprężenie udzieli się dziecku. Niektóre asany są bardzo dobrymi ćwiczeniami do tego, by dziecko przesunęło się w brzuszku mamy. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać i dlaczego warto przejść się na zajęcia z jogi prenatalnej przeczytasz tutaj w wywiadzie >>
Dla kobiet ciężarnych poleca się także pływanie, zwłaszcza stylami w których brzuch znajduje się na dole, np. żabką. Pływanie sprzyja obracaniu się dziecka, ponieważ pływając zarówno mama, jak i maluszek czują się lekko. Uwaga, wychodząc z basenu znowu poczujesz się ciężej, dlatego daj sobie na to trochę więcej czasu. Stan lekkości jaki odczuwasz w basenie może wprawić Cię w niemałe zdziwienie.
Odpoczywaj kiedy tylko możesz na lewym boku. To pozycja sprzyjająca zarówno tobie (lepsze trawienie i mniejsza zgaga) jak i maluszkowi w brzuszku. Możesz leżąc tak wykonywać mnóstwo czynności od czytania książki, po rozmowy telefoniczne.
Polecany jest dla pracujących mam, które jednak wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. Warto w niego zainwestować i zadbać o odpowiednie ułożenie bioder podczas siedzenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.